
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 40 mA |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 7.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 40 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Height - Seated (Max) | 8 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 62.5 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 50 mA @ 120 Hz |
Stock: 9247
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.15578 | $1.55780 |
| 50 | $0.11462 | $5.73100 |
| 100 | $0.10142 | $10.14200 |
| 500 | $0.07870 | $39.35000 |
| 1000 | $0.07150 | $71.50000 |
