EDK107M016A9GAA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
EDK107M016A9GAA
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.60mmL×6.60mmW SMD/SMT 100 µF 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance100 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current70 mA
Height - Seated (Max)5.64 mm
Length5.4 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current16 µA
Dissipation Factor20 %
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Ripple Current (AC)70 mA
Schedule B8532220020
Ripple Current @ High Frequency87.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency70 mA @ 120 Hz