


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 70 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.64 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 16 µA |
| Dissipation Factor | 20 % |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 70 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 87.5 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
Stock: 22204
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.12995 | $1.29950 |
| 50 | $0.10801 | $5.40050 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.07198 | $35.99000 |
| 1000 | $0.06574 | $65.74000 |
| 3000 | $0.05950 | $178.50000 |
| 5000 | $0.05386 | $269.30000 |
| 10000 | $0.05198 | $519.80000 |
