


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 145 mA |
| Height - Seated (Max) | 8 mm |
| Length | 7.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 35 µA |
| Dissipation Factor | 14 % |
| Height | 7.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 145 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 10 kHz |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37168
Ext.Price$0.37168
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37168 | $0.37168 |
| 10 | $0.29709 | $2.97090 |
| 50 | $0.25785 | $12.89250 |
| 100 | $0.22380 | $22.38000 |
| 500 | $0.20678 | $103.39000 |
| 1000 | $0.19501 | $195.01000 |
