
| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 10 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 2 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
| Coil Voltage (DC) | 3 V |
| Coil Current | 46.7 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 64.3 Ω |
| Relay Type | Miniature |
| Operate Time | 2 ms |
| Release Time | 1 ms |
| Contact Current Rating | 2 A |
| switching current | 2 A |
| Termination Style | Gull Wing Lead |
| Switching Voltage | 250 VAC, 220 VDC |
| Coil Power | 140 mW |
| Must Operate Voltage | 2.25 V |
| Must Release Voltage | 300 mV |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Stock: 617
Distributors
pcbx
Unit Price$1.55170
Ext.Price$1.55170
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.55170 | $1.55170 |
| 10 | $1.40807 | $14.08070 |
| 25 | $1.36447 | $34.11175 |
| 50 | $1.34856 | $67.42800 |
| 100 | $1.33283 | $133.28300 |
| 300 | $1.27517 | $382.55100 |
| 500 | $1.21999 | $609.99500 |
| 1000 | $1.09517 | $1095.17000 |
| 3000 | $1.07923 | $3237.69000 |
| 5000 | $1.06353 | $5317.65000 |
