
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 9 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 7.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Alloy, Gold Alloy |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 220 V |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Coil Voltage (DC) | 3 V |
| Coil Current | 46.7 mA |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Resistance | 64.3 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 2 ms |
| Release Time | 1 ms |
| Contact Current Rating | 2 A |
| power consumption | 140 mW |
| Termination Style | Gull Wing |
| Switching Voltage | 250 V, 220 V |
| Coil Power | 140 mW |
| Must Operate Voltage | 2.25 V |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Stock: 724
Distributors
pcbx
Unit Price$1.87144
Ext.Price$1.87144
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.87144 | $1.87144 |
| 10 | $1.67053 | $16.70530 |
| 25 | $1.59616 | $39.90400 |
| 50 | $1.53973 | $76.98650 |
| 100 | $1.48929 | $148.92900 |
| 300 | $1.42551 | $427.65300 |
| 500 | $1.36447 | $682.23500 |
| 1000 | $1.23880 | $1238.80000 |
| 3000 | $1.22634 | $3679.02000 |
| 5000 | $1.21400 | $6070.00000 |
