
| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Alloy, Gold Alloy |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Coil Current | 20 mA |
| Coil Type | Latching |
| Coil Resistance | 250 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 2 ms |
| Release Time | 1 ms |
| Contact Current Rating | 2 A |
| power consumption | 100 mW |
| Termination Style | Gull Wing |
| Switching Voltage | 250 VAC, 220 VDC |
| Schedule B | 8536490050 |
| Must Operate Voltage | 3.75 V |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Stock: 307
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82100
Ext.Price$1.82100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82100 | $1.82100 |
| 10 | $1.62693 | $16.26930 |
| 25 | $1.55170 | $38.79250 |
| 50 | $1.42090 | $71.04500 |
| 100 | $1.40184 | $140.18400 |
| 300 | $1.38303 | $414.90900 |
| 500 | $1.36447 | $682.23500 |
| 1000 | $1.14560 | $1145.60000 |
| 3000 | $1.12967 | $3389.01000 |
| 5000 | $1.11397 | $5569.85000 |
