

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 77 mA |
| Height - Seated (Max) | 7 mm |
| Length | 7 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 7.5 µA |
| Height | 7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 450 µm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 11 mA |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 77 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 119.4 mA @ 100 kHz |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.06635 | $0.66350 |
| 50 | $0.05656 | $2.82800 |
| 100 | $0.04822 | $4.82200 |
| 500 | $0.04563 | $22.81500 |
| 1000 | $0.04318 | $43.18000 |
| 3000 | $0.04125 | $123.75000 |
| 5000 | $0.03941 | $197.05000 |
