


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 280 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current (AC) | 280 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 340 mA @ 100 kHz |
Stock: 9146
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.15816 | $1.58160 |
| 50 | $0.14937 | $7.46850 |
| 100 | $0.14106 | $14.10600 |
| 500 | $0.11114 | $55.57000 |
| 1000 | $0.08720 | $87.20000 |
| 3000 | $0.08521 | $255.63000 |
| 5000 | $0.08327 | $416.35000 |
| 10000 | $0.07070 | $707.00000 |
