


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 70 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.4 mm |
| Length | 5.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 70 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 119 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
Stock: 2570
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.12226 | $1.22260 |
| 50 | $0.11011 | $5.50550 |
| 100 | $0.09917 | $9.91700 |
| 500 | $0.08071 | $40.35500 |
| 1000 | $0.06574 | $65.74000 |
| 3000 | $0.06029 | $180.87000 |
| 5000 | $0.05529 | $276.45000 |
| 10000 | $0.05070 | $507.00000 |
