


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 310 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 35 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 310 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 527 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 310 mA @ 120 Hz |
Stock: 2725
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.17611 | $1.76110 |
| 50 | $0.17134 | $8.56700 |
| 100 | $0.16671 | $16.67100 |
| 500 | $0.15474 | $77.37000 |
| 1000 | $0.12995 | $129.95000 |
| 3000 | $0.12110 | $363.30000 |
| 5000 | $0.11285 | $564.25000 |
| 10000 | $0.10430 | $1043.00000 |
