


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 22 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.4 mm |
| Length | 5.5 mm |
| Width | 650 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 22 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 37.4 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 22 mA @ 120 Hz |
Stock: 2418
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.12995 | $1.29950 |
| 50 | $0.12246 | $6.12300 |
| 100 | $0.11541 | $11.54100 |
| 500 | $0.08977 | $44.88500 |
| 1000 | $0.06258 | $62.58000 |
| 3000 | $0.05969 | $179.07000 |
| 5000 | $0.05694 | $284.70000 |
| 10000 | $0.05634 | $563.40000 |
