


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.35 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 90 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.096 mm |
| Length | 5.8 mm |
| Width | 5.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 5.8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Height | 5.8 mm |
| Material | Aluminium |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 1.35 Ω |
| Ripple Current (AC) | 90 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 67.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90 mA @ 100 kHz |
Stock: 158
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.11114 | $1.11140 |
| 50 | $0.10453 | $5.22650 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.07634 | $38.17000 |
| 1000 | $0.06951 | $69.51000 |
| 3000 | $0.06257 | $187.71000 |
| 5000 | $0.05632 | $281.60000 |
| 10000 | $0.05070 | $507.00000 |
