
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 1.1 A |
| Height - Seated (Max) | 13.5 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 13.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 10 V |
| Impedance | 60 mΩ |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 825 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1 A @ 100 kHz |
Stock: 1072
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05156
Ext.Price$1.05156
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05156 | $1.05156 |
| 10 | $0.50526 | $5.05260 |
| 25 | $0.46678 | $11.66950 |
| 50 | $0.43123 | $21.56150 |
| 100 | $0.39840 | $39.84000 |
| 300 | $0.38453 | $115.35900 |
| 500 | $0.37114 | $185.57000 |
| 1000 | $0.35821 | $358.21000 |
| 3000 | $0.35213 | $1056.39000 |
| 5000 | $0.34615 | $1730.75000 |
| 10000 | $0.34026 | $3402.60000 |
