


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 28 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Length | 6.1 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 6.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 28 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 204 mA @ 10 kHz |
Stock: 1041
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39413
Ext.Price$0.39413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39413 | $0.39413 |
| 10 | $0.19150 | $1.91500 |
| 50 | $0.18095 | $9.04750 |
| 100 | $0.17099 | $17.09900 |
| 500 | $0.13508 | $67.54000 |
| 1000 | $0.12567 | $125.67000 |
| 3000 | $0.11164 | $334.92000 |
| 5000 | $0.09917 | $495.85000 |
| 10000 | $0.09404 | $940.40000 |
