


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 197 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dissipation Factor | 0.18 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current (AC) | 197 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 128.1 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 197 mA @ 100 kHz |
Stock: 650
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71301
Ext.Price$0.71301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71301 | $0.71301 |
| 10 | $0.35480 | $3.54800 |
| 25 | $0.34301 | $8.57525 |
| 50 | $0.33162 | $16.58100 |
| 100 | $0.32060 | $32.06000 |
| 300 | $0.26541 | $79.62300 |
| 500 | $0.21972 | $109.86000 |
| 1000 | $0.20433 | $204.33000 |
| 3000 | $0.19781 | $593.43000 |
| 5000 | $0.19150 | $957.50000 |
| 10000 | $0.18809 | $1880.90000 |
