


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 350 mA |
| Height - Seated (Max) | 13.5 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 13 |
| Leakage Current | 138.6 µA |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height | 13.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 900 µm |
| Voltage | 63 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 350 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 262.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 350 mA @ 100 kHz |
Stock: 550
Distributors
pcbx
Unit Price$1.28923
Ext.Price$1.28923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.28923 | $1.28923 |
| 10 | $0.65744 | $6.57440 |
| 25 | $0.61517 | $15.37925 |
| 50 | $0.57561 | $28.78050 |
| 100 | $0.53860 | $53.86000 |
| 300 | $0.51004 | $153.01200 |
| 500 | $0.48300 | $241.50000 |
| 1000 | $0.45739 | $457.39000 |
| 3000 | $0.44262 | $1327.86000 |
| 5000 | $0.42832 | $2141.60000 |
