EEE1CA221UP
Manufacturer:
Panasonic
Mfr.Part #:
EEE1CA221UP
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD,8.00mm×6.20mm SMD/SMT 220 µF -20 %, 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance220 µF
Tolerance-20 %, 20 %
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)6.2 mm
Diameter8 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Voltage Rating16 V
RoHSCompliant
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature85.0 °C
rohs statusCompliant
size height10.2 mm
voltage rating dc16 V
capacitance tolerance20 %
size diameter8 mm
Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency340 mA @ 100 kHz