
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 156 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current (AC) | 240 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 156 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25037
Ext.Price$0.25037
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25037 | $0.25037 |
| 10 | $0.22305 | $2.23050 |
| 50 | $0.19872 | $9.93600 |
| 100 | $0.18119 | $18.11900 |
| 500 | $0.16521 | $82.60500 |
| 1000 | $0.15064 | $150.64000 |
| 3000 | $0.14107 | $423.21000 |
| 5000 | $0.13210 | $660.50000 |
