
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.26 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 6.3 V |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 160 mΩ |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 450 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 726
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99380
Ext.Price$0.99380
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99380 | $0.99380 |
| 10 | $0.54355 | $5.43550 |
| 25 | $0.53055 | $13.26375 |
| 50 | $0.51786 | $25.89300 |
| 100 | $0.49593 | $49.59300 |
| 300 | $0.41647 | $124.94100 |
| 500 | $0.34974 | $174.87000 |
| 1000 | $0.32789 | $327.89000 |
