
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 850 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 10.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 µA |
| Dissipation Factor | 0.19 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.6 mm |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 80 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 850 mA |
| Lead Length | 3.5 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 595 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 135
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44861
Ext.Price$0.44861
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44861 | $0.44861 |
| 10 | $0.35712 | $3.57120 |
| 25 | $0.32590 | $8.14750 |
| 50 | $0.29741 | $14.87050 |
| 100 | $0.27141 | $27.14100 |
| 300 | $0.25920 | $77.76000 |
| 500 | $0.24754 | $123.77000 |
| 1000 | $0.23416 | $234.16000 |
