
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 850 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 12 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.19 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 80 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 850 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 637.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 441
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56573
Ext.Price$0.56573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56573 | $0.56573 |
| 10 | $0.45043 | $4.50430 |
| 25 | $0.40960 | $10.24000 |
| 50 | $0.37248 | $18.62400 |
| 100 | $0.33872 | $33.87200 |
| 300 | $0.32089 | $96.26700 |
| 500 | $0.30400 | $152.00000 |
| 1000 | $0.28586 | $285.86000 |
