
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 552.5 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current (AC) | 850 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 552.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55190
Ext.Price$0.55190
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55190 | $0.55190 |
| 10 | $0.44467 | $4.44670 |
| 25 | $0.40761 | $10.19025 |
| 50 | $0.37364 | $18.68200 |
| 100 | $0.34251 | $34.25100 |
| 300 | $0.32211 | $96.63300 |
| 500 | $0.30293 | $151.46500 |
| 1000 | $0.28537 | $285.37000 |
