
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 300 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 22 µA |
| Dissipation Factor | 0.19 % |
| Height | 6.2 mm |
| Case/Package | Radial |
| Material | Aluminium |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 260 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 300 mA |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 195 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25267
Ext.Price$0.25267
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25267 | $0.25267 |
| 10 | $0.22510 | $2.25100 |
| 50 | $0.20054 | $10.02700 |
| 100 | $0.18284 | $18.28400 |
| 500 | $0.16671 | $83.35500 |
| 1000 | $0.15200 | $152.00000 |
| 3000 | $0.14233 | $426.99000 |
| 5000 | $0.13328 | $666.40000 |
