
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 300 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 3 µA |
| Height | 6.2 mm |
| Case/Package | Radial |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 260 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 300 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 225 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25392
Ext.Price$0.25392
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25392 | $0.25392 |
| 10 | $0.22625 | $2.26250 |
| 50 | $0.20160 | $10.08000 |
| 100 | $0.18380 | $18.38000 |
| 500 | $0.16757 | $83.78500 |
| 1000 | $0.15278 | $152.78000 |
| 3000 | $0.14307 | $429.21000 |
| 5000 | $0.13397 | $669.85000 |
