
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 33 µF |
| Tolerance | -20 %, 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Through Hole, Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 105 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 4.30 mm |
| size length | 5.80 mm |
| size height | 5.80 mm |
| voltage rating dc | 10 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| size diameter | 4 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 67.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90 mA @ 100 kHz |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10406
Ext.Price$0.10406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10406 | $0.10406 |
| 10 | $0.09328 | $0.93280 |
| 50 | $0.08362 | $4.18100 |
| 100 | $0.07454 | $7.45400 |
| 500 | $0.06645 | $33.22500 |
| 1000 | $0.06198 | $61.98000 |
| 3000 | $0.05782 | $173.46000 |
