
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 47 µA |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.1 mm |
| Voltage | 10 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 160 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 600 mA |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35453
Ext.Price$0.35453
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35453 | $0.35453 |
| 10 | $0.27830 | $2.78300 |
| 50 | $0.23923 | $11.96150 |
| 100 | $0.20564 | $20.56400 |
| 500 | $0.18750 | $93.75000 |
| 1000 | $0.17693 | $176.93000 |
