
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 300 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 14 % |
| Height | 6.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 260 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 300 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 225 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
Stock: 7111
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57735
Ext.Price$0.57735
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57735 | $0.57735 |
| 10 | $0.42281 | $4.22810 |
| 50 | $0.30964 | $15.48200 |
| 100 | $0.28144 | $28.14400 |
| 500 | $0.23089 | $115.44500 |
| 1000 | $0.19126 | $191.26000 |
| 3000 | $0.18948 | $568.44000 |
| 5000 | $0.18772 | $938.60000 |
| 10000 | $0.18772 | $1877.20000 |
