
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 156 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5.8 mm |
| Case/Package | Radial |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current (AC) | 240 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 156 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 414
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13728
Ext.Price$0.13728
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13728 | $0.13728 |
| 10 | $0.12268 | $1.22680 |
| 50 | $0.10963 | $5.48150 |
| 100 | $0.10020 | $10.02000 |
| 500 | $0.09158 | $45.79000 |
| 1000 | $0.08371 | $83.71000 |
| 3000 | $0.07754 | $232.62000 |
| 5000 | $0.07183 | $359.15000 |
