
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 27 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.35 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 90 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 58.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90 mA @ 100 kHz |
Stock: 544
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11395
Ext.Price$0.11395
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11395 | $0.11395 |
| 10 | $0.10599 | $1.05990 |
| 50 | $0.09859 | $4.92950 |
| 100 | $0.09132 | $9.13200 |
| 500 | $0.08458 | $42.29000 |
| 1000 | $0.08199 | $81.99000 |
| 3000 | $0.07948 | $238.44000 |
