
| Parameter | Value |
|---|---|
| Contact Plating | Tin |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360 mΩ |
| Lead Length | 2.6 mm |
| Impedance | 360 mΩ |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current | 240 mA |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 1.8 mm |
| Voltage Rating | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 5.8 mm |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Capacitance | 47 µF |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Length | 5.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Voltage | 25 V |
| Ripple Current (AC) | 240 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | Radial |
| Leakage Current | 11.7 µA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 156 mA @ 120 Hz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 24144
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54491
Ext.Price$0.54491
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54491 | $0.54491 |
| 10 | $0.37611 | $3.76110 |
| 50 | $0.25960 | $12.98000 |
| 100 | $0.20493 | $20.49300 |
| 500 | $0.17897 | $89.48500 |
| 1000 | $0.12528 | $125.28000 |
| 3000 | $0.11747 | $352.41000 |
| 5000 | $0.11014 | $550.70000 |
| 10000 | $0.10118 | $1011.80000 |
