
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47.0 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Aluminum Electrolytic |
| Impedance | 360 mΩ |
| Mounting Style | Through Hole, Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 105 °C (max) |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 7.80 mm |
| size length | 5.80 mm |
| size height | 5.40 mm |
| voltage rating dc | 25.0 V |
| capacitance tolerance | ±20% |
| size diameter | 6.30 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 20362
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44620
Ext.Price$0.44620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44620 | $0.44620 |
| 10 | $0.31456 | $3.14560 |
| 50 | $0.22175 | $11.08750 |
| 100 | $0.19810 | $19.81000 |
| 500 | $0.15574 | $77.87000 |
| 1000 | $0.13102 | $131.02000 |
| 3000 | $0.12126 | $363.78000 |
| 5000 | $0.11222 | $561.10000 |
| 10000 | $0.11029 | $1102.90000 |
