
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 120 mA |
| Height - Seated (Max) | 6.2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 3 µA |
| Height | 6.2 mm |
| Case/Package | Radial |
| Material | Aluminium |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 63 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 1.2 Ω |
| Ripple Current (AC) | 120 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 90 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 120 mA @ 100 kHz |
Stock: 865
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23770
Ext.Price$0.23770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23770 | $0.23770 |
| 10 | $0.21181 | $2.11810 |
| 50 | $0.18874 | $9.43700 |
| 100 | $0.17206 | $17.20600 |
| 500 | $0.15685 | $78.42500 |
| 1000 | $0.14298 | $142.98000 |
| 3000 | $0.13392 | $401.76000 |
| 5000 | $0.12544 | $627.20000 |
