
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 Ω |
| Impedance | 3 Ω |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current | 40 mA |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 1.8 mm |
| Voltage Rating | 80 V |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 5.8 mm |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Voltage Rating (DC) | 80 V |
| Length | 5.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Voltage | 80 V |
| Ripple Current (AC) | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 7.8 mm |
| Case/Package | Radial |
| Leakage Current | 3 µA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lead Diameter | 650 µm |
| RoHS | Compliant |
| Ripple Current @ High Frequency | 40 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 30 mA @ 120 Hz |
| Ratings | AEC-Q200 |
Stock: 8576
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50298
Ext.Price$0.50298
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50298 | $0.50298 |
| 10 | $0.25149 | $2.51490 |
| 50 | $0.23810 | $11.90500 |
| 100 | $0.22542 | $22.54200 |
| 500 | $0.17897 | $89.48500 |
| 1000 | $0.16629 | $166.29000 |
| 3000 | $0.15450 | $463.50000 |
| 5000 | $0.14355 | $717.75000 |
| 10000 | $0.13803 | $1380.30000 |
