
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 35 V |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 35 µA |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.1 mm |
| Voltage | 35 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 160 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 600 mA |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 23175
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94648
Ext.Price$0.94648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94648 | $0.94648 |
| 10 | $0.47324 | $4.73240 |
| 25 | $0.45849 | $11.46225 |
| 50 | $0.44420 | $22.21000 |
| 100 | $0.43035 | $43.03500 |
| 300 | $0.36290 | $108.87000 |
| 500 | $0.30603 | $153.01500 |
| 1000 | $0.29920 | $299.20000 |
| 3000 | $0.33330 | $999.90000 |
| 5000 | $0.37129 | $1856.45000 |
| 10000 | $0.31773 | $3177.30000 |
| 30000 | $0.27190 | $8157.00000 |
