| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 1.8 A |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 16.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 17.1 mm |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.74864
Ext.Price$1.74864
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.74864 | $1.74864 |
| 10 | $1.48454 | $14.84540 |
| 25 | $1.36794 | $34.19850 |
| 50 | $1.26050 | $63.02500 |
| 100 | $1.16148 | $116.14800 |
| 300 | $1.12206 | $336.61800 |
| 500 | $1.08398 | $541.99000 |
| 1000 | $1.05119 | $1051.19000 |
