
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | -20 %, 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| operating temperature | 105 °C |
| rohs status | Compliant |
| size height | 10.2 mm |
| voltage rating dc | 35 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 160 mΩ |
| size diameter | 8 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 621
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30902
Ext.Price$0.30902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30902 | $0.30902 |
| 10 | $0.27434 | $2.74340 |
| 50 | $0.24355 | $12.17750 |
| 100 | $0.19887 | $19.88700 |
| 500 | $0.16238 | $81.19000 |
| 1000 | $0.15406 | $154.06000 |
| 3000 | $0.14616 | $438.48000 |
| 5000 | $0.13867 | $693.35000 |
