
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 130 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 22 µA |
| Dissipation Factor | 7 % |
| Height | 10.2 mm |
| Case/Package | Radial |
| Material | Aluminium |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 900 µm |
| Lead Pitch | 3.1 mm |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 1.3 Ω |
| Ripple Current (AC) | 130 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 97.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 130 mA @ 100 kHz |
Stock: 939
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33235
Ext.Price$0.33235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33235 | $0.33235 |
| 10 | $0.29594 | $2.95940 |
| 50 | $0.26352 | $13.17600 |
| 100 | $0.21421 | $21.42100 |
| 500 | $0.17412 | $87.06000 |
| 1000 | $0.16537 | $165.37000 |
| 3000 | $0.15706 | $471.18000 |
| 5000 | $0.14916 | $745.80000 |
