
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 340 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 8 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| operating temperature | 105 °C |
| rohs status | Compliant |
| size height | 7.70 mm |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 340 mΩ |
| size diameter | 6.3 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 182 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 280 mA @ 100 kHz |
Stock: 1447
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69228
Ext.Price$0.69228
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69228 | $0.69228 |
| 10 | $0.56205 | $5.62050 |
| 25 | $0.45632 | $11.40800 |
| 50 | $0.37048 | $18.52400 |
| 100 | $0.33745 | $33.74500 |
| 300 | $0.28078 | $84.23400 |
| 500 | $0.23362 | $116.81000 |
