
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 156 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 306
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18086
Ext.Price$0.18086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18086 | $0.18086 |
| 10 | $0.16117 | $1.61170 |
| 50 | $0.14362 | $7.18100 |
| 100 | $0.13094 | $13.09400 |
| 500 | $0.11938 | $59.69000 |
| 1000 | $0.10883 | $108.83000 |
| 3000 | $0.10192 | $305.76000 |
| 5000 | $0.09545 | $477.25000 |
