
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 33 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.35 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 58.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90 mA @ 100 kHz |
Stock: 312
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13920
Ext.Price$0.13920
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13920 | $0.13920 |
| 10 | $0.12332 | $1.23320 |
| 50 | $0.10925 | $5.46250 |
| 100 | $0.09424 | $9.42400 |
| 500 | $0.08129 | $40.64500 |
| 1000 | $0.07568 | $75.68000 |
| 3000 | $0.07046 | $211.38000 |
