
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 595 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 309
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61843
Ext.Price$0.61843
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61843 | $0.61843 |
| 10 | $0.54317 | $5.43170 |
| 25 | $0.51968 | $12.99200 |
| 50 | $0.49720 | $24.86000 |
| 100 | $0.47569 | $47.56900 |
| 300 | $0.46440 | $139.32000 |
| 500 | $0.45338 | $226.69000 |
| 1000 | $0.44145 | $441.45000 |
