
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 680 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 6.4 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 156 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 401
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41030
Ext.Price$0.41030
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41030 | $0.41030 |
| 10 | $0.36163 | $3.61630 |
| 25 | $0.34524 | $8.63100 |
| 50 | $0.32960 | $16.48000 |
| 100 | $0.31467 | $31.46700 |
| 300 | $0.30790 | $92.37000 |
| 500 | $0.30128 | $150.64000 |
| 1000 | $0.29236 | $292.36000 |
