
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.8 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 595 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86035
Ext.Price$0.86035
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86035 | $0.86035 |
| 10 | $0.69235 | $6.92350 |
| 25 | $0.63385 | $15.84625 |
| 50 | $0.58029 | $29.01450 |
| 100 | $0.53127 | $53.12700 |
| 300 | $0.50578 | $151.73400 |
| 500 | $0.48151 | $240.75500 |
| 1000 | $0.45522 | $455.22000 |
