


| Parameter | Value |
|---|---|
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Capacitance | 330 µF |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 16 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 8 mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 10.8 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69955
Ext.Price$0.69955
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69955 | $0.69955 |
| 10 | $0.56486 | $5.64860 |
| 25 | $0.51762 | $12.94050 |
| 50 | $0.47433 | $23.71650 |
| 100 | $0.43466 | $43.46600 |
| 300 | $0.41139 | $123.41700 |
| 500 | $0.38936 | $194.68000 |
| 1000 | $0.36734 | $367.34000 |
