
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
Stock: 3945
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64360
Ext.Price$0.64360
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64360 | $0.64360 |
| 10 | $0.46918 | $4.69180 |
| 25 | $0.43187 | $10.79675 |
| 50 | $0.39752 | $19.87600 |
| 100 | $0.37707 | $37.70700 |
| 300 | $0.35381 | $106.14300 |
| 500 | $0.33198 | $165.99000 |
