
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 820 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 595 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57293
Ext.Price$0.57293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57293 | $0.57293 |
| 10 | $0.46675 | $4.66750 |
| 25 | $0.43033 | $10.75825 |
| 50 | $0.39675 | $19.83750 |
| 100 | $0.36579 | $36.57900 |
| 300 | $0.34718 | $104.15400 |
| 500 | $0.32951 | $164.75500 |
| 1000 | $0.31292 | $312.92000 |
