
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 650 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 162.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
Stock: 357
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81803
Ext.Price$0.81803
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81803 | $0.81803 |
| 10 | $0.43809 | $4.38090 |
| 25 | $0.42783 | $10.69575 |
| 50 | $0.41780 | $20.89000 |
| 100 | $0.40030 | $40.03000 |
| 300 | $0.36454 | $109.36200 |
| 500 | $0.33198 | $165.99000 |
