
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 850 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 160 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Length | 6.1 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 3.5 µA |
| Height | 5.8 mm |
| Case/Package | Radial |
| Material | Aluminium |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 1 mm |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 160 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 104 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 160 mA @ 100 kHz |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18096
Ext.Price$0.18096
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18096 | $0.18096 |
| 10 | $0.15948 | $1.59480 |
| 50 | $0.14054 | $7.02700 |
| 100 | $0.12010 | $12.01000 |
| 500 | $0.10263 | $51.31500 |
| 1000 | $0.09445 | $94.45000 |
| 3000 | $0.08693 | $260.79000 |
