
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 580 mA |
| Height - Seated (Max) | 14 mm |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 13.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 771.4 mA @ 100 kHz |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88291
Ext.Price$0.88291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88291 | $0.88291 |
| 10 | $0.70934 | $7.09340 |
| 25 | $0.64824 | $16.20600 |
| 50 | $0.59240 | $29.62000 |
| 100 | $0.54136 | $54.13600 |
| 300 | $0.51420 | $154.26000 |
| 500 | $0.48840 | $244.20000 |
| 1000 | $0.46124 | $461.24000 |
