
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | -20 %, 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 mΩ |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| operating temperature | -40.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| size height | 10.2 mm |
| voltage rating dc | 35 V |
| equivalent series resistance esr | 150 mΩ |
| size diameter | 10 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 487.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 750 mA @ 100 kHz |
Stock: 568
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40934
Ext.Price$0.40934
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40934 | $0.40934 |
| 10 | $0.32630 | $3.26300 |
| 25 | $0.29868 | $7.46700 |
| 50 | $0.27340 | $13.67000 |
| 100 | $0.25026 | $25.02600 |
| 300 | $0.23722 | $71.16600 |
| 500 | $0.22485 | $112.42500 |
| 1000 | $0.21282 | $212.82000 |
| 3000 | $0.21050 | $631.50000 |
